PADI IDC CENTER

  • Na Václavce 18, Praha 5  150 00
  • +420 251 564 098

Vrakové safari v Chorvatsku

Termín 6. - 10.5.2015

Cena: 7 900 Kč

Připravili jsme pro Vás  prodloužený víkend  na vraky severního Jadranu z lodi Kristina. Během prodlouženého víkendu navštívíme proslulé vraky  Lina, Peltastis, El Hawi Star a Sigrid.
Tento výlet je určen jak pro technické, tak i pro pokročilé rekreační potápěče. Plnění deco lahví EANx50 a čistým kyslíkem je v omezené míře zajištěno.


Zázemí nám vytvoří potápěčská safari loď Princezna Kristina, která je uzpůsobena pro potápení. Loď je spíše expedičního charakteru, nečekejte tedy luxus po vzoru lodí v Rudém moři, ale pro prodloužený vrakový víkend je zcela dostačující.


Ponořte se níže do podrobnějších informací o této plavbě a neváhejte s Vaší rezervací, protože devět míst není opravdu mnoho.

 

 

 

Loď Princezna Kristina

 

Loď Kristina je stylová motorová loď pro maximálně 9 potápěčů. Zažijete zde mnohem exklusivnější a intimnější atmosféru, o které si mohou hosté hotelů nechat jen zdát.  Itinerář plavby je nastaven tak, aby samotné plavbě bylo věnováno od jedné do maximálně čtyř hodin denně. 


Pohonem této 16 metrové “krasavice” značky Guy Couach jsou dva vestavěné motory o síle 2 x 123 kW a loď je vybavena radarem, echo sonarem a nezbytným zařízením pro navigaci. Na lodi jsou 1 dvoulůžková, 1 třílůžková a 1 čtyřlůžková kajuta, koupelna se sprchou a WC, plně vybavená kuchyně a prostorný salonek, ve kterém se budete cítit jako doma. Nedílnou součástí vybavení je televize, DVD a radio.

Rozvod 220V funkční přes noc v přístavu. Plnění je zajištěno kompresorem Bauer KA15 (240L/min.) 

 


O Vaše pohodlí a bezpečnost se postará 2 členná posádka tvořená kapitánem a potápěčským průvodcem. Abyste si mohli užít procházky, nákupy, posezení v kavárně či večerní radovánky, vracíme se kazdý den do přístavu. 

 

Jídlo - řeší se samostatně. Na lodi je k dispozici plně vybavená kuchyně. Večeře se dají řešit restaurací.

 

 

Program:

 

 Středa  večer nalodění v městečku Rabac
 Čtvrtek  2 ponory na vraku LINA, přenocování v Opatii 
 Pátek  2 ponory na vraku PELTASTIS, přenocování v Rijece
 Sobota  2 ponory na vraku EL HAWI STAR
 Neděle

 1 ponor na vrak SIGRID, kolem poledne odjezd směr ČR

 

 

  

Vraky, které plánujeme navštívit

 

LINA

 

Vrak italského nákladního parníku Lina je dlouhý 70 metrů a nachází se u severozápadního pobřeží ostrova Cres. Parník ztroskotal 14. ledna 1914, když při plavbě kanálem ztratila posádka kvůli husté mlze orientaci a vzápětí je bouře zahnala na pobřeží, kde loď narazila. Parník vozil téměř čtvrt století zboží z jižní Itálie do Anglie a zpět pak uhlí z Cardiffu.

Loď leží v hloubce 25 až 50 metrů na písčitém dně. Při potápění si lze ihned všimnout dvou velkých kotev na přídi. Paluba je hodně ztrouchnivělá, takže je možné vplout do podpalubí a prozkoumat vnitřek lodi. Z kapitánského můstku nezbylo téměř nic, protože bočnice byly dřevěné. Kovová část nástavby za můstkem se však dobře uchovala a je možné se tudy dostat do strojovny.  Na zádi se nachází skladiště a stěžeň, na kterém najdete zbytky rybářských sítí. Při potápění stále dál podél paluby se dostanete až k samotné zádi, kde je hloubka již kolem 50 metrů.
 
Vyroben: 1879, Newcastle, V. Británie
Délka: 70m, Šířka 9m

Hloubka: 27 - 52m 

 

 


 

El Hawi Star


Saudskoarabská 106 metrů dlouhá nákladní loď El Hawi Star se potopila 12. prosince 1982, když vyjížděla z nedalekého rijeckého přístavu. Důvodem ztroskotání byl špatně naložený náklad, který se svezl na stranu, což způsobilo naklonění a nabírání vody.

 

Loď vezla náklad mahagonových fošen a italskou dlažbu. Část mahagonu pokryla celý záliv, část se dodnes vznáší uvnitř vraku. 


Na vraku jsou nejčastějším cílem ponoru úctyhodný lodní šroub a obrovská kotva. V kapitánském můstku si můžete prohlédnout kapitánské kormidlo a kompas.


Vyrobena: 1957, Německo

Délka: 106 m Šířka: 14 m

Hloubka: 26 - 42 m

 

 

Vrak SigridKyperská nákladní loď vyrobená roku 1952, dlouhá 72 metrů, se potopila u rijeckého přístavu 15. ledna 1977. Vrak lodi je specifický tím, že kvůli vyzvednutí nákladu mu byla uříznuta a vyzvednuta příď. Vrak je velice zachovalý a uspokojí jak začátečníky, tak pokročilé potápěče, kteří si mohou bez problému proplavat vnitřní prostory a nahlédnout například do kuchyně.Vyrobena: 1952

Délka: 72 m 

Hloubka 19 - 38 m

 

 

 

 

PELTASTIS


Řecká motorová loď Peltastis se potopila  8. ledna 1968  při sněhové vichřici nárazem na podmořské útesy severozápadně od obce Šilo na ostrově Krk. Z dvanácti členů posádky byli čtyři zachráněni. 


Vrak je otočen přídí kolmo k pobřeží. Vrchol přídě leží v hloubce 15 metrů, zatímco nejhlubší část lodi, lodní šroub, v hloubce 30 metrů. 


Od počátku byl často vykrádán potápěči, ale stále patří díky své zachovalosti, přístupnosti, bohatství fauny a nevelkou hloubkou k nejžádanějším potápěčským lokalitám na Jadranu. Loď je 60 metrů douhá a dominuje jí prostorný kapitánský můstek, do nějž se lze dostat širokými dveřmi z obou stran. Za můstkem se nachází komín a ventilační průduchy strojovny. Lodní stěžně jsou silně obrostlé usazeninami řas a škeblí. Vyroben: 1952, Německo

Délka: 60 m, Šířka 9 m

Hloubka: 15 - 33 m 

Máte zájem? Dejte nám vědět a ozveme se vám

Jiná:
cm
kg

Zpracování osobních údajů poskytnutých v tomto formuláři je nezbytné pro plnění smlouvy či jednání o nabídce služeb. Více viz Zásady zpracování osobních údajů.

top