PADI IDC CENTER

  • Na Václavce 18, Praha 5  150 00
  • +420 251 564 098

Chorvatsko Pakoštane

Termín 15. - 22.7.2017

Cena: 12 490 Kč

Vydejte se s námi na letní týdenní dovolenou s potápěním. Pro letošní rok jsme zvolili malebné dalmatské městečko Pakoštane, které se nachází mezi čtyřmi národními parky, kterými jsou litvická jezera, Kornati, Severní Velebit a Krka. V bezprostřdní blízkosti Pakoštane je také největší chorvatské jezero - Vranské jezero.

Díky své ojedinělé pozici v blízkosti národních parků Kornati a Telaštica nabízí Pakoštane celou řadu zajímavých potápěčských lokalit.


Ubytování

Ubytování máme zajištěno v malém areálu s apartmánovými domy, potápěčskou základnou a zahradou sousedící s oblázkovou pláží. Všechny apartmány mají vlastní sociální zařízení, vybavenou kuchyňku a terasu.

 

Všechny apartmány se skládají ze dvou ložnic, v každé je manželské dvoulůžko, a dále obývacího pokoje s kuchyňským koutem. V obývacím pokoji je rozkládací gauč, který se dá použít jako dvoulůžko.


 

Cena potápěč 12 490 Kč

Cena zahrnuje: ubytování, 5 dní potápění/10 ponorů a neomezené ponory ze břehu, pobytové taxy, závěrečný úklid, vstupy do národních parků na některých lokalitách
Cena nezahrnuje: dopravu, stravování, vstupy do národních parků na některých lokalitách, ostatní potápění, pojištění, půjčovnu.

Cena nepotápěč 5 490 Kč

Doporučená cesta:

Městečko Pakoštane se leží 30 km jižně od města Zadar, což je přibližně 700 km od našich hranic. Díky nové chorvatské dálnici je cesta výrazně rychlejší a pohodlnější, sjezd z dálnice je 15 km před cílem.  Cesta od hranic České republiky trvá přibližně 7 hodin bez zastávek.
Doporučená trasa: Vídeň, Graz, Maribor, Zagreb a dále po dálnici na Split, sjezd Benkovac, Pakoštane. 
 

Lokality

Vrak Francesca di Rimini

Hloubka: 38-58 m
Historie: Nákladní loď převážející munici byla potopena v roce 1944 po bombardování spojenci, když kotvila před ostrovem Kaprija. Neví se zcela jistě, zda vetřelec útočil z hladiny nebo ze vzduchu, torpedo však prorazilo pravobok lodě, nákladový prostor a pravděpodobně vyšlo ven levobokem. Munice při útoku jen velíkou náhodou nevybouchla a tak ji můžeme dodnes pozorovat ve dvou velkých otevřených nákladových prostorech. 
Popis: Francesca leží na kýle v mírně se svažujícím bahnitém dně v hloubce 55 m, horní paluba je cca ve 40 m, z ní se vypíná kolmý stožár do necelých 30 m. Další 2 stožáry se zřítili a leží přes palubu a levobok. Vzhledem k výborné viditelnosti, lze obrysy lodě spatřit i již z 10 m. Vrak je dlouhý 60 m a na šířku má asi 12 m. Leží jakoby se potopil před chvílí. Z jedné i druhé strany lodě jsou poházená lana, sudy, granáty a miny. Na zádi je zachovalý kulomet a vstup do podpalubí. Lodní hřídel chybí, kotvy jsou spuštěné a řetězy se vinou za hranici viditelnosti. 
Bývají  zde pravidelná setkání s většími druhy ryb, v dutých trubkách se ukrývají úhořovci. Po palubě se válí veliké parmice a ropušnice. 

NP Kornati - Borovnik

Hloubka 0 - 90 m, doporučena kvalifikace OWD-AOWD-Nitrox-Trimix
Poloha: Lokalita vzdálená 3 hodiny od Pakoštane je v severnější části národního parku Kornati. Ostrov Borovník nacházející se na Z od Kornatu je v poslední řadě kornatských ostrovů. Pak už je jen moře a Itálie.
Popis: Stěna ostrova se tyčí 30 metrů kolmo nad hladinu a stejně tak pokračuje pod hladinu do hloubek mezi 70 až 90 m.
Život: Díky zákazu rybolovu v NP se zde potkáváme s hejny stříbřitých ryb, chobotnicemi, langustami, většími i malinkatými ropušnicemi, macatými flabelínami a facelínami, pestrobarevnými hvězdicemi, barevnými stěnami porostlými nejrůznějšími houbami, keříky gorgonií, rournatci, kořenoústkami a dalšími. Největším lákadlem této lokality však jsou murény obecné. Kovově šedé hlavy murén trčí z děr v hloubkách mezi 8 až 30 m. Tělo mají murény zbarveny sytě žlutou barvou.


NP Telaščica - Velký Garmenjak

Hloubka 0-70 m, doporučena kvalifikace OWD-AOWD-Nitrox-Trimix
Poloha: Velký Garmenjak se nachází na vnější straně PN Telaštica, na JV cípu ostrova Dugi Otok. 
Popis: Ostrov má tvar osmičky a lze na něm provést hned několik ponorů. 
Celá západní, jižní i východní část ostrova je obklopena stěnou, která začíná v 8 až 15 m a končí na různých stranách v různých hloubkách cca od 50 do 70 m. Stěna je velmi krásně porostlá spoustou barevných hub, gorgonií i nejrůznějšími sasankami a řasami. Nalezneme zde hned několik jeskyní a kaveren, třeba v místech na Z i V, kde se moře zařezává hluboko do útrob ostrova, ale i dále jižní směrem, vše od hloubky 20 m. 
Mořský život je zde opravdu bohatý. Můžeme pozorovat obrovská hejna stříbřitých ryb, mořanů, salp, zubatců a dalších. Čeká na nás také neskutečné množství černých sapínků a pestrobarevných kněžíků i ropušnic, slizounů, hlaváčů nebo hejna parmic. Snadno se dá narazit také na tresky či větší kanice. Chobotnice, murény a oranžoví polokrabi a langusty se zde vyskytují pravidelně. 

 

Pakoštane - Kamenar

Hloubka 7 - 90 m, doporučená kvalifikace OWD-AOWD-Nitrox-Trimix 
Popis: Skalisko jižně od ostrova Žut se vypíná ze dna Murterského moře (90 m) a končí 7 metrů pod hladinou. Horní plošinka se z JZ, J a V strany láme kolmo dolů až do 60 někde až 90 m. Stěna, místy převislá, je plná děr a prasklin, na V straně tak velkých, že se do nich vejde i potápěč. S strana plošinky posetá velikými balvany se postupně svažuje do hloubky okolo 50 m a pak se také láme a padá až na dno. 
Život: Na stěně potkáte chobotnice, langusty, hejna stříbřitých ryb, flabelíny, facelíny, hvězdnatky leopardí a tříbarevné, tritonky a další nahožábré, na skalnatých výstupcích se povalují veliké ropušnice, v dírá naleznete polokrabi a ve větších hloubkách také mníky. 

a spousta dalších super lokalit

Přihlašte se na Chorvatsko Pakoštane

Jiná:
cm
kg

Odesláním této registrace spolu s údaji zde obsaženými, tímto výslovně prohlašuji, že souhlasím se zpracováním mých poskytnutých osobních údaju a jejich zařazením do databáze uživatelů společnosti Happy Divers, s.r.o., jakož i s tím, že takto poskytnuté osobní údaje mohou být poskytnuty třetím osobám na základě uzavřené smlouvy s těmito třetími osobami v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č.101/2000 Sb. O ochraně osobních údajů a o změně některých údajů v platném znění.

Používáme cookies, abychom Vám mohli nabídnout co nejlepší služby. Procházením těchto stránek souhlasíte s použitím cookies.
top